Fertőző betegségek:
Parvovírusos bélgyulladás
Legjobban a fiatal kutyákat támadja meg. A vírus nagyon ellenálló akár több egy évig fertőzőképes maradhat, ürülékkel és egyéb testváladékokkkal történő érintkezés során terjed. A kölykökre nagyon vigyázzunk mert még mi is behozhatjuk az utcáról. Tünetei: magas láz, majd súlyos hányás, és bűzös, véres hasmenés. Ha kutyánk parvovírusos bélgyulladásban szenved azonnal hívjunk állatorvos, sajnos néha a kölykökön még az állatorvos sem tud segíteni. Védőoltásokkal megelőzhető a betegség.
Szopornyica
A kutyákat bármikor , bármilyen életkorban megtámadhatja. Bármilyen testváladékkal, de közvetlen találkozással is terjed. A tünetek lehetnek: az orr és a szem váladékozása, köhögés, hányás, láz, étvágytalanság, levertség, hasmenés, idővel a talppárnák megkeményedése és rángógörcsök .
A védőoltás teljes biztonságot nyújt.
Fertőző májgyulladás
A többnyire heveny lefolyású vírusos betegségre a 3 hónapos-1 éves kutyák különösen fogékonyak.
A betegség közvetlenül terjed az állatok találkozásakor.Tünetek: 40-41 fok hőmérséklet mellett levertség, étvágytalanság, szomjasság és ismételten hányás. A szájnyálkahártyáján vérzések jelennek meg, és később sárgaság is kialakul. Védőoltással megelőzhető.
Leptospirózis
Állatról emberre is terjed. A fertőződés szájon át, közvetlenül vizletből vagy ívóvíz közvetítésével terjed.
Leptospirózis esetén a vese és a máj károsodik, fiatal korban ezen szervek heveny, végzetes gyulladása alakulhat ki. Tünetek: bizonyos terület fájdalmassága, gyakori vizelés, sűrű üledékes vizelet, hányás, hasmenés, magas láz, étvágytalanság és sárgaság. Rendszeresen ismételt védőoltásokkal megelőzhető.
Kennelköhögés
Csoportosan tartott ebek felső légúti megbetegedése, amely a nedves, nyirkos, késő őszi, illetve téli, koratavaszi időszakban, párás, ködös időben terjed közöttük, emberre nem veszélyes. A láz és az ijesztően heves köhögés állatorvosi gyógykezelésre általában jól gyógyul,de elhanyagolt esetekben azonban súlyos következmények léphetnek fel. Védőoltással megelőzhető.
Veszettség
A veszettség világszerte, minden kontinensen előfordul.A veszett állat marásával terjed mindig halálos kimenetelű. Tünetek: viselkedési változások, tudatzavar, állkapocsbénulás, nyálzás, nyelési képtelenség,réveteg tekintet, kancsalság,víziszony.Az évenkénti védőoltás kötelező.
Coronavírusos bélgyulladás:
Főleg fiatal kutyáknál okoz hasmenést, de néha felnőtt kutyák is megbetegedhetnek.Tünetek: étvágytalanság, vízszerű hasmenés, gyakori hányás, a kiskutyáknál a hasmenés rövid idő alatt kiszáradáshoz vezethet.
Élősködők:
Bolha: A kutyákban a leggyakrabban előforduló paraziták.Csípéseik miatt a kutya harapdálja és vakarja magát főleg a hátán és a farok tövében.Sok kutya allergiás a bolhanyálra és az egész teste viszket tőle. Keressük a kutyánk szőrében a bolhapiszkot melyet ha nedves zsebkendőre teszünk, piros lesz. Sok bolhaírtó szer van de a talán leghatásosabb aún. "spot on" készítmény, amelyeket az állat tarkóján a bőrre kell csepegtetni .
Kullancs: A kutya főleg a magas aljnövényzetben és az erdőben szedheti össze, ezért kirándulás után nem árt átnézni kutyánkat. A kulancs maga nem kellemetlen a kutyánknak de veszélyes betegségeket hordozhat mint például a Lyme kór(tünetei: étvágytalanság, láz, sánta-ság, duzzadt, esetleg fájdalmas ízületek(védőoltás már van)) és a babesiosis(tünetei: magas láz, étvégytalanság, elesettség, fáradékonyság) ezek kimenetele akár halálos is lehet.
Tetű: A kutyatetűt könnyű észrevenni és megszabadulni tőle. Ha kutyánk tetves akkor kérdezzük meg állatorvosunkat hogy milyen jó rovarölő samponok vannak.A kutyatetű az emberre nem terjed át.